Kolejkowo zbudowało Miasto z Piernika

Kolejkowo zbudowało Miasto z Piernika

4 grudnia 2022 Wyłączono przez redakcja

Zapach korzennych przypraw unosi się w rozświetlonym kolorowymi lampkami i otulonym skrzącym się śniegiem miasteczku. Urocze chatki, ludziki i zwierzątka są stworzone w całości z lukrowanego piernika, a dookoła nich przejeżdżają pociągi z czekolady.

Miasto z Piernika, jedyna taka na świecie wystawa czeka na odwiedzających w Kolejkowie w Gliwicach od 29 listopada.

Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta, piernikowy ratusz, zamek, kościół i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest efektem użycia 110 kilogramów miodu i 36 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 315 jaj, 160 cytryn i 360 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

– Śląsk jest prawdziwym piernikowym zagłębiem. Wedle tradycji całe rodziny piekły pierniki już wiele tygodni przed świętami, często w kilkunastu rodzajach. Miały nie tylko wyjątkowy smak, ale i formy. Wypiekano je w kształcie rycerzy, dwórek, a nawet całych scenek z życia codziennego – zdradził piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

W tym roku Miasto z Piernika w Gliwicach jest jeszcze większe! Kolejkowo wypiekło nowe budowle, w tym również gliwicki ratusz wraz z otaczającymi go kamienicami, a wszystko zostało ozdobione słodkim, kolorowym lukrem. Po raz pierwszy również wśród pierników zamieszkają cukrowe figurki inspirowane klasycznymi baśniami spod ręki Mistrzyni Świata w Dekoracji Tortów. Pośród korzennych pierników spotkają się Czerwony Kapturek i Wilk.

– Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie świetnie odnajdują się w otoczeniu korzennych pierników – opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIPGC Milano 2019.

Zwiedzanie makiety wprawi Was w świąteczny nastrój już 29 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek to świetny pomysł na bożonarodzeniową wycieczkę. Kolejkowo jest czynne również w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie na Was czekać aż do końca lutego.

– Miasto z Piernika jest hołdem oddanym tradycji wypiekania pierników, dlatego musieliśmy otworzyć je na Śląsku w Kolejkowie w Gliwicach. – mówi pomysłodawca Kolejkowa Jakub Paczyński.

Miasto z Piernika otwarte jest już po raz trzeci. W poprzednich latach rozeszło się szerokim echem wśród polskich i zagranicznych mediów.

– Kolejkowo zostało wyróżnione za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 r. w kategorii przedsięwzięcie turystyczne – Miasto z Piernika przez Marszałka Województwa Śląskiego. Jest to wystawa, która wprowadzi Was w świąteczny nastrój, oraz uatrakcyjnia turystycznie Śląsk zachowując przy tym szacunek dla śląskiej tradycji i historii – powiedziała Jadwiga Wieczorek, Prezes Śląskiej Izby Turystyki.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne budowle Śląska.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, także wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 32 zł – normalny i 26 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest