Remont i doposażenie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej – ZSM w Chorzowie

Remont i doposażenie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej – ZSM w Chorzowie

18 lutego 2023 Wyłączono przez redakcja

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Walki z Nowotworami u Dzieci 15 lutego odbyło się spotkanie, podczas którego został zaprezentowany przebieg i efekt prac remontowych, jakie zostały wykonane na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie.

Projekt zrealizowany został przez Fundację ISKIERKA w 2022 roku we współpracy z Partnerem Strategicznym Fundacją DKMS, a także przy wsparciu firm oraz wolontariuszy Mostostal Zabrze i Amazon. W efekcie współpracy z dyrekcją szpitala, jak i personelem medycznym, udało się przeprowadzić szereg zmian, które wpływają na poprawę warunków hospitalizacji małych pacjentów. Nowa przestrzeń oddziałowa pełna kolorów i zabawnych zwierzaków sprawia, że niełatwy czas leczenia przebiega w przyjaznym otoczeniu, koi smutki i wywołuje, tak bezcenny, uśmiech na twarzy chorego dziecka. 

„- Ten remont potrzebny był zarówno dzieciom, jak i personelowi. Bardzo fajnie jest pacjentom przebywać w otoczeniu zwierząt, leżeć “pod lemurem czy żyrafą”, patrzeć w sali zabiegowej na sufity, na których znajdują się kotki czy pieski. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie znajdują się te wzory. To osładza im przykre momenty związane z koniecznością opuszczenia domu i pobytu na oddziale. Remont sprawił, że także nam milej jest pracować.” – tak remont komentuje lek. med. Katarzyna Machnik, Koordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w ZSM w Chorzowie. 

Jest to już trzeci remont tego oddziału, jaki przeprowadziła Fundacja ISKIERKA (ostatni miał miejsce w 2015 roku). Autorką koncepcji zmian oraz główną realizatorką prac jest Aleksandra Kaleta – Żmuda z fundacji. W pracach malarskich które trwały 3 miesiące (od października do grudnia 2022 r.) pomagali wolontariusze z Mostostalu Zabrze oraz firmy Amazon. 

– „To remont, podczas którego odświeżamy i na nowo dekorujemy korytarze i sale tego oddziału. Ponieważ w szpitalu większą część czasu spędza się w łóżku i naturalnym jest, że patrzy się w sufit, postanowiliśmy tym razem zaprosić do sal zwierzęta, które na co dzień żyją w koronach drzew, albo tak wysoko potrafią sięgnąć. Dzieciom towarzyszyć będą teraz żyrafy, 2 

pandy, lemury czy małpki. Dzięki otwartości personelu na udział w tym przedsięwzięciu wolontariuszy z Mostostalu Zabrze i Amazona prace przebiegły bardzo sprawnie i co najważniejsze – szybko. Poza tym pomoc ochotników, ich ogromne zaangażowanie, poświęcony czas to nieceniony i niezbędny element takiego projektu. Nierzadko ponadto ujawniają się ukryte talenty naszych pomocników, a satysfakcja i reakcje małych pacjentów po malowaniu to przeżycie bezcenne, dla mnie również” – mówi Aleksandra Kaleta – Żmuda, autorka projektu. 

Koszt obecnego remontu wyniósł 100 000 zł, a jego zakres obejmował: 

 montaż ścianki i drzwi przesuwnych w korytarzu i stworzenie gabinetu psychologa z wyposażeniem, 

 malowanie i dekorowanie korytarza zewnętrznego prowadzącego do oddziału oraz przestrzeni samego oddziału: sal pacjentów, korytarza, aneksu pielęgniarskiego, gabinetu pielęgniarki oddziałowej, 

 renowacja i malowanie drzwi, 

 doposażenie świetlicy w dodatkowe szafki 

 renowacja łazienek: malowanie wykładzin specjalistycznymi farbami, montaż nowych luster, 

 

„-Projekt „Kolorowo bardziej zdrowo” dotyczy remontów i doposażania oddziałów pediatrycznych. Ogromne znaczenie ma tutaj otoczenie w której nasi podopieczni poddawani są hospitalizacji. To jeden z elementów wspierania długotrwałego procesu leczenia, ponieważ przyjazna przestrzeń kojąco i kreatywnie działa na wszystkich zaangażowanych w leczenie, nie tylko samych pacjentów. Od 17 lat działamy i pokazujemy, jak ważne jest spójne widzenie całego procesu: od leków i sprzętu ratującego życie, działań arteterapeutycznych, wsparcie psychologa i dietetyka, jak i zagwarantowania odpowiednich warunków pobytu w szpitalu. Osobiście wzruszają mnie słowa dziecka, które mówi, że mniej się boi, bo ze ściany zerka na niego szop, gepard czy żyrafa, a przecież szpital nam się z tym nie kojarzy. I to jest nasz mały sukces. To, po ostatnim generalnym remoncie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, kolejny oddział który wyremontowaliśmy, by oswajać dzieciom tę szpitalną przestrzeń i wzmacniać je w procesie leczenia.” – komentuje Jolanta Czernicka – Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA. 

„ Fundacja DKMS w Polsce od 15 lat realizuje swoją misję jaką jest znalezienie zgodnego dawcy dla chorego, który by powrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku. Te 15 lat wytężonej pracy zaowocowało tym, że już ponad 11 tysięcy chorych otrzymało szansę na życie od dawcy zarejestrowanego w bazie Fundacji DKMS, ale także pozwoliło nam poznać i zrozumieć potrzeby chorych na nowotwory i schorzenia układu krwiotwórczego. Dlatego też w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który powstał w 2018 roku angażujemy się w ważne inicjatywy mające na celu pomoc pacjentom hematoonkologicznym jak też placówkom, w których są leczeni. To co nam przyświeca w tym programie to wsparcie chorego od momentu diagnozy do całkowitego wyleczenia. Wiemy jak ważne jest by proces leczenia odbywał się w przyjaznych warunkach, tym bardziej jest to istotne dla najmłodszych pacjentów i ich opiekunów. Chorzowski oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej wygląda pięknie i bajecznie. Cieszymy się, że naszym wsparciem finansowym mogliśmy sprawić, by te długie tygodnie leczenia były odrobinę mniej obciążające dla dzieci tam leczonych.” – Ewa Magnucka- Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS 

dr n. med. Karmen Czernia-Pokrywka, Dyrektor ds. lecznictwa (pion pediatryczny) ZSM w Chorzowie: „ – To już kolejny remont w naszym szpitalu w wykonaniu Fundacji ISKIERKA za który jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom i firmom, którzy sprawili, że ten dziecięcy szpitalny świat został na nowo pokolorowany. Chcemy, by najmłodsi pacjenci pobyt w szpitalu kojarzyli z uśmiechem i radością. I dzięki tego typu przedsięwzięciom, to się udaje.” 

Andrzej Kotala, Prezydent Miasta Chorzów: „ – Nasz Zespół Szpitali Miejskich stale się rozwija. Tego typu przedsięwzięcia są idealnym tego przykładem. Efekt remontu i doposażenia Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej wywołuje ogromny uśmiech. Przytulnie 4 

pomalowane sale, drzwi, korytarz, odremontowane łazienki i doposażona świetlica – dla dzieci, rodziców i naszego personelu to ogromna zmiana.” 

Dodatkowe informacje: 

Aneta Klimek – Jędryka, 691 588 046, aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl 

Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami u Dzieci – ustanowiono w 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem. Ma zwracać uwagę na potrzebę wczesnego badania i diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci. Jest też okazją do wyrażenia wsparcia dzieciom i młodzieży zmagającym się z chorobą nowotworową oraz ich bliskim. 

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pozarządową (KRS: 0000248546) która od 2006 roku wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny. Na stałe opiekuje się podopiecznymi z 4 ośrodków onkologii dziecięcej (Chorzów, Katowice, Zabrze i Rzeszów), realizuje też projekty ogólnopolskie. Pod opieką fundacji znajduje się ponad 700 podopiecznych będących w trakcie procesu intensywnego leczenia, jak i na etapie rekonwalescencji i rehabilitacji. Prowadzi projekty terapeutyczne (arteterapia na oddziałach szpitalnych), integracyjne (bale, pikniki, wyjazdy wakacyjne), kupuje leki, remontuje i doposaża oddziały szpitalne w sprzęt medyczny. Wydaje poradniki dot. choroby, dietetyki (z serii „JedzONKO”) czy wsparcia psychologicznego („ONKOPORADNIK” na YT). Aby ułatwić opiekunom dostęp do najważniejszych informacji 15 lutego 2021 r. uruchomiła portal wiedzy dla rodziców onkorodzice.pl. Pokazuje rodzinom jak sobie radzić, kiedy w ich życiu pojawia się choroba dziecka. Jak można traumatyczne doświadczenie zmienić w konstruktywne działanie. ISKIERKA wspiera finansowo także działalność badawczą w zakresie skuteczniejszej diagnostyki onkologicznej i organizuje akcje profilaktyczne. Działa niekonwencjonalnie, łącząc społeczne zaangażowanie biznesu na rzecz poprawy sytuacji małych pacjentów. Więcej: na www.fundacjaiskierka.pl 

Fundacja DKMS Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Więcej informacji o Fundacji DKMS oraz o Programie Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów: www.dkms.pl 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest