Prezydent Duda pokazał Śląskowi środkowy palec!

Prezydent Duda pokazał Śląskowi środkowy palec!

29 maja 2024 Wyłączono przez redakcja

W dniu 29 maja Kancelaria Prezydent RP poinformowała o wecie prezydenta do ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny.

Andrzej Duda jeszcze raz pokazał, że nie jest prezydentem wszystkich mieszkańców i mieszkanek Polski. Dla niego liczy się wyłącznie zdanie Kaczyńskiego. Prezydent PiS pozostał głuchy na petycję ludzi kultury, czy na apel samorządowców, który zainicjowaliśmy wspólnie z prezydentami siedmiu miast województwa śląskiego – mówi oburzony europoseł Łukasz Kohut.

Przypomnijmy, że wysiłki podejmowane na rzecz języka śląskiego rozpoczęli przed laty Kazimierz Kutz i Marek Plura.

Prezydenckie weto wobec ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą uznania języka śląskiego za język regionalny. Decyzja ta wywołała szerokie dyskusje i kontrowersje wśród polityków, ekspertów oraz mieszkańców regionu.

Kontekst ustawy

Ustawa o uznaniu języka śląskiego za język regionalny została przegłosowana przez Sejm w kwietniu 2024 r. Inicjatywa ta była wynikiem wieloletnich starań środowisk śląskich, które dążyły do oficjalnego uznania ich języka. Projekt zakładał m.in. wprowadzenie możliwości używania języka śląskiego w administracji, edukacji oraz mediach publicznych na terenie Śląska.

– Decyzja Andrzeja Dudy to policzek dla nas, Ślązaków i Ślązaczek. Prezydent PiS udowodnił, że ma za nic ma tradycję i kulturę ludzi, który także na niego głosowali. To niebywały skandal. To uderzenie w dziedzictwo naszych przodków. To odebranie szansy na pozyskiwanie europejskich funduszy na pielęgnowanie kultury naszego regionu. W wyborach europejskich musimy pokazać co myślimy o tej antyśląskiej polityce PiS. A potem wrócimy i złożymy nowy projekt, którym zajmie się już nowy, demokratyczny prezydent. To nie koniec, to dopiero początek!” – deklaruje Łukasz Kohut, startujący z 3. miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.

Reakcje na weto

Decyzja Prezydenta spotkała się z różnorodnymi reakcjami. Środowiska śląskie, w tym Związek Górnośląski oraz wielu lokalnych polityków, wyraziło swoje rozczarowanie i oburzenie. „To ogromny cios dla naszej tożsamości i kultury. Walczyliśmy o to od lat, a teraz nasze marzenia zostały zniweczone” – skomentował jeden z działaczy śląskich.

Z drugiej strony, przeciwnicy ustawy chwalili decyzję Prezydenta, argumentując, że uznanie języka śląskiego mogłoby prowadzić do niepotrzebnych podziałów wewnątrz kraju. „Musimy dążyć do jedności i unikać sytuacji, w której różnice regionalne stają się przyczyną konfliktów” – powiedział jeden z polityków opozycyjnych.

Przyszłość języka śląskiego

Weto Prezydenta oznacza, że ustawa wróci teraz do Sejmu, który może podjąć próbę odrzucenia weta, co wymagałoby większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyszłość języka śląskiego jako języka regionalnego pozostaje więc niepewna.

Tymczasem debata na temat uznania języka śląskiego za język regionalny nie ustaje. Wiele osób postuluje, aby podjąć dalsze badania nad statusem i specyfiką tego języka oraz jego znaczeniem dla mieszkańców Śląska. „Niezależnie od decyzji politycznej, musimy pamiętać, że język śląski jest ważnym elementem naszej kultury i historii. Powinniśmy go chronić i promować” – podkreśliła jedna z ekspertów językowych.

Decyzja Prezydenta Dudy na pewno wpłynie na dalszy rozwój wydarzeń i dyskusji wokół języka śląskiego, a także na relacje między centralnymi władzami a regionami w Polsce.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest