Chorzowska Rapsodia

Chorzowska Rapsodia

21 czerwca 2024 Wyłączono przez redakcja

30 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury o godzinie 17:00 odbędzie się „Chorzowska Rapsodia” –  wydarzenie organizowane przez Miasto Chorzów w ramach III edycji Święta Metropolii GZM

To będzie muzyczno-filmowa uczta. Rodem z lat 50. i 60., kiedy związani z Chorzowem kompozytorzy: Franz Waxman oraz Zygmunt Wichary święcili triumfy na muzycznych scenach, wpisując się trwale w historię polskiej i światowej muzyki. Franz Waxman był dwukrotnym zdobywcą filmowego Oskara, aż 12-krotnie nominowanym do tej nagrody. Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Pracował dla największych amerykańskich wytwórni filmowych. Zygmunt Wichary to z kolei pianista, aranżer, lider orkiestr i zespołów rozrywkowych, popularyzator jazzu w Polsce, z bogatą dyskografią wydaną przez Polskie Nagrania. Pod jego skrzydłami zaczynali karierę Urszula Dudziak i Zbigniew Namysłowski.

Dorobek muzyczny obydwu artystów zostanie zaprezentowany we współczesnej kompozytorskiej i aranżacyjnej odsłonie, przy wykorzystaniu diametralnie innych możliwości technologicznych. Złożą się na niego nowe kompozycje i aranżacje inspirowane archiwalnymi nagraniami i oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, przetworzone przez współczesne techniki kompozytorskie i producenckie z wykorzystaniem m.in. syntezatorów i orientalnych fletów. Premierowy materiał pt. „Chorzowska Rapsodia” skomponowany przez multiinstrumentalistę Piotra Steczka zostanie przez artystę zaprezentowany na żywo na scenie ChCK-u.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć unikatowy film „Bulwar Franza Waxmana” – fabularyzowany 70-minutowy dokument z 2011 r., który nigdy nie trafił do masowej emisji oraz zwiedzić z przewodnikiem wystawę pamiątek i archiwaliów związanych z chorzowskimi kompozytorami, które znajdują się w muzealnych i prywatnych zbiorach, i które nie były dotąd udostępniane publiczności. Opowie o nich dr Jacek Kurek – historyk, eseista, animator kultury, wykładowca uniwersytecki, dziennikarz muzyczny i znakomity mówca.

W wydarzeniu wezmą udział reżyser filmu Marek Kosma Cieśliński oraz bliscy Zygmunta Wicharego. Rezerwacji miejsc można dokonywać na stronie zapisy.chorzow.eu lub pod nr tel. 32 4165220.

Serdecznie zapraszamy!

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest