Kampania „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” zagości podczas Tygodnia Śląskiego na Festiwalu Europejskie Miasto Nauki.

Kampania „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” zagości podczas Tygodnia Śląskiego na Festiwalu Europejskie Miasto Nauki.

21 czerwca 2024 Wyłączono przez redakcja

Pierwszym miastem, w którym kampania startuje 24 czerwca są Katowice. Przez pięć polskich miast przejedzie autobus oferujący między innymi spotkania z lekarzami i naukowcami, którzy na co dzień zajmują się tematyką nowotworową.

Celami kampanii organizowanej przez Komisję Europejską  są szerzenie wiedzy na temat profilaktyki onkologicznej oraz przełamywanie społecznego tabu związanego z rakiem.

W całej Unii Europejskiej nowotwory wykrywa się u 2,7 mln osób rocznie. Według prognoz w 2040 roku liczba ta wzrośnie do 3,24 mln.

Jednocześnie badania pokazują, że aż 40 procentom nowotworów można zapobiec lub je wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. W ramach kampanii „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” Komisja Europejska zachęca społeczeństwo do zgłębienia wiedzy na temat tej choroby, jej profilaktyki oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią (w tym badań finansowanych przez UE).

Podczas trasy po Polsce, specjalnie oznaczony autobus zatrzyma się w Katowicach, Gdyni, Grunwaldzie, Wrocławiu oraz w Lublinie podczas wydarzeń kulturowych organizowanych we wspomnianych miastach. Wyposażony jest w specjalne pomieszczenie przeznaczone do rozmów ze specjalistami. Podczas każdego przystanku organizowane będą sesje pytań i odpowiedzi, podczas których personel medyczny, eksperci oraz pacjenci onkologiczni podzielą się swoją wiedzą i wskazówkami. Nie zabraknie także materiałów edukacyjnych oraz atrakcji, takich jak: fotobudka czy kącik dla najmłodszych z grami. Działania dedykowane są do szerokiej grupy wiekowej, by edukować zarówno seniorów, jak i najmniejszych świadomych: 6–17, 18–39, 40–59 oraz osób 60+. Promowane treści powinny pomóc Polakom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących ich stylu życia, diety, codziennych nawyków oraz regularnego badania się.

„Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” koncentruje się na zachęcaniu Polaków do innych perspektyw:

  • Jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia do walki z rakiem, którymi dysponuje współczesna medycyna.
  • Jakie są badania prowadzone na ten temat (aby zrozumieć, jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami).
  • Na czym polega profilaktyka raka oraz jakie badania przesiewowe warto wykonywać.

Przystanki kampanii objazdowej obejmą:

24-26.06 – Tydzień Śląski podczas Festiwalu Europejskie Miasto Nauki, Katowice
03-06.07 – Gdynia, Plac Wolnej Ukrainy
12-14.07 – Dni Grunwaldu, Grunwald
19-20.07 – WROsound, Wrocław
25-28.07 – Carnaval Sztukmistrzów, Lublin
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest