Na cześć legendy

17 grudnia 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła
400px-Gerard_Cieślik

fot. skan z książki – Pięćdziesiąt lat Klubu Sportowego „Ruch” Chorzów

Oficjalne odsłonięcie ławeczki Gerarda Cieślika odbędzie się 18 grudnia. Dzieło Tomasza Wenklara, twórcy m.in. popiersia Wojciecha Kilara czy pomnika Ryśka Riedla, stanie przy Poczcie Głównej w Chorzowie.

Odsłonięcie rzeźby legendy Ruchu Chorzów i Honorowego Obywatela Chorzowa zaplanowano na godz. 17:00. – Pomnik z brązu będzie miał 180 cm wysokości, 210 cm długości i ok. 70 cm szerokości. Będzie można na nim zawieszać klubowe szaliki, bądź przysiąść się do pana Gerarda, by zrobić pamiątkowe zdjęcie – poinformowało biuro prasowe urzędu miasta.

Jak przekonuje Tomasz Wenklar, ławeczka którą będziemy mieli okazję zobaczyć już w najbliższy czwartek, różni się nieco względem modelu prezentowanego do tej pory. – Poza piłkarza została wzmocniona, jest bardziej piłkarska. Szczególny nacisk położyłem na wyrzeźbienie dobrego portretu, gestu oraz niezbędnych elementów nawiązujących do epoki, w której Gerard Cieślik strzelał legendarne gole. Nieznacznie zmienił się też sam kształt ławki, jest bardziej ażurowa, lżejsza optycznie – poinformował artysta.

3

fot. Tomasz Wenklar – model ławeczki Gerarda Cieślika

Tomasz Wenklar wyjaśnił również swoje założenia jakimi kierował się podczas tworzenia dzieła. – Zależało mi na tym, żeby nie sadzać takiej osobowości na ławeczce, niczym na ławce rezerwowych. Chciałem pokazać go takim, jakim zapamiętała go cała Polska podczas historycznego meczu z ZSRR – zaznaczył.

Zmarły w listopadzie ub.r. Gerard Cieślik trzy razy poprowadził Ruch Chorzów do tytułu mistrza Polski, strzelając przy tym aż 167 bramek. Przez całą karierę był wierny klubowi z Cichej. W reprezentacji Polski w 46 meczach strzelił 27 goli. W 1969 roku został wybrany najlepszym piłkarzem pięćdziesięciolecia PZPN. W trakcie swojej kariery piłkarskiej stał się wzorem sportowca i ikoną „Niebieskich”, pozostając przy tym – jak wielokrotnie przyznawały bliskie mu osoby – człowiekiem prostym, pełnym ciepła i wiernym swoim zasadom.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest