„Mein Kampf” – nowe wydanie w Niemczech

26 lutego 2015 Wyłączono przez redakcja

Niemiecki Instytut Historii Współczesnej podjął decyzję o wznowieniu w Niemczech, po raz pierwszy od 75 lat, książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf”. Wydanie to będzie wzbogacone obszernym komentarzem, przypisami i licznymi odnośnikami, stanowiąc krytyczną redakcję tego tak ponuro wpisanego w historię europejskiej myśli „dzieła”.

Dlatego zachęcam do przeczytania uzasadnienia wydawnictwa w oryginale. Prawo autorskie do tej książki posiada Wolny Kraj Bawaria, a Niemiecki Instytut Historii Współczesnej finansowany jest przez rzad i kraje związkowe. Instytut powstał już w ’49, żeby zajmować się Adolfem Hitlerem i Narodowym Socjalizmem naukowo. Nie wiem, czy porównanie do naszej Karty jest zasadne, ale pokazuje kierunek, czym jest IFZ Monachijskie w Niemczech. 

 Zrzut ekranu 2015-02-26 o 10.35.34        ….Nie wypowiadając się na temat tego konkretnego wydania, o którym brak bliższych informacji, uważam, że tego rodzaju potraktowanie tematu jest niezbędne i jeśli zostanie przepracowane przez fachowych historyków, socjologów, psychologów czy filozofów, może unieszkodliwić dużą część trującego potencjału tego tekstu, który, bez komentarzy, funkcjonując w sieciowym podziemiu trochę na zasadzie „dzieła kultowego” dużą część swojego powabu zawdzięcza syndromowi „owocu zakazanego”, któremu dają się skusić umysły nie wyposażone w świadomość, czym w rzeczywistości był faszyzm. (wg. portalu racjonalista.pl).

Powinno unikać się, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a należałoby zająć się tematem szerszym i innego rodzaju – czy i jak publikować tego rodzaju bądź co bądź niebezpieczne teksty. Powinniśmy dyskutować bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa.

Zrzut ekranu 2015-02-26 o 10.31.01

Zakaz publikacji książki w Polsce na mocy prawa został usankcjonowany przepisami Prawa Karnego. Co kilka lat podejmowane są próby publikacji tej pozycji MK, które raz są w całości likwidowane z mocy prawa, a raz udaje im się ujrzeć światło dzienne.

„Mein Kampf” w Polsce już było. Książka Adolfa Hitlera została wydana u nas trzy razy po 1989 roku: m.in. przez Wydawnictwo Scripta Manent, Krosno (1992); Wydawnictwo Werset, Kraków (1992) oraz Wydawnictwo XXL (2005). Ta ostatnia firma miała sprawę sądową za wydanie „Mein Kampf”. W 2009 roku wydawca został skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 10. tyś zł grzywny. Z kolei cały nakład wydany przez wydawnictwo z Krosna został zniszczony.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest