Oświadczenie ws. Rzeźni Miejskiej

Oświadczenie ws. Rzeźni Miejskiej

22 sierpnia 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

W czwartek, 20 sierpnia, w wyniku pożaru, zawalił się dach masarni dawnej Rzeźni Miejskiej przy ul. Krakusa. Kłęby dymu unoszące się znad zabytkowego kompleksu budynków, można było zobaczyć z odległości kilkunastu kilometrów.

P1060163

Ogień pojawił się ok. godz. 18:00. Na miejsce przyjechało 18 wozów strażackich i 10 patroli policji. Strażacy opuścili teren dopiero następnego dnia ok. godz. 5:00. Wg nieoficjalnych informacji, przyczyną pożaru, mogło być podpalenie. W piątek, 21 sierpnia, na stronie urzędu miasta, pojawiło się następujące oświadczenie:

„Zabytkowa rzeźnia przy ul. Krakusa nigdy nie była własnością miasta. Kompleks został znacjonalizowany w 1945, a następnie na skutek przemian ustrojowych trafił w ręce prywatnych właścicieli. Miasto podejmowało jednak szereg działań, mających na celu ochronę zabytku. Na przestrzeni ostatnich lat Miejski Konserwator Zabytków wielokrotnie występował z wnioskiem o kontrolę związaną z pogarszającym się stanem technicznym budynków. Zalecenie pokontrolne oraz nakazy przeprowadzenia prac na terenie rzeźni wydawał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Teren był także monitorowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.  Ostatnia kontrola przeprowadzona został 4 lutego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Miasto podejmowało także czynności podatkowe, których celem było zmuszenie właściciela do należytej konserwacji i utrzymania zabytkowych budynków.”

Sprawę Rzeźni Miejskiej szczegółowo opisywaliśmy w lutym br. Artykuł można przeczytać tutaj.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest