Dobrze przygotowany samochód do zimy – praktyczne wskazówki

Dobrze przygotowany samochód do zimy – praktyczne wskazówki

28 listopada 2015 Wyłączono przez redakcja

Właściciele samochodów już wkrótce będą musieli zmierzyć się ze śniegiem, mrozem i oblodzonymi drogami. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, powinniśmy odpowiednio przygotować auto do sezonu zimowego. 

Zima jest najtrudniejszym okresem dla kierowców, na szczęście świadomość bezpieczeństwa na drodze rośnie – 90% polskich kierowców deklaruje, że używa opon zimowych. Potwierdzają to również statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która zanotowała aż 196% wzrost zapytań o wymianę opon.

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak dla własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego należy wymienić opony, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 °C. Zimowe opony zapewniają nam lepszą trakcję na błocie poślizgowym i śniegu oraz przede wszystkim krótszą drogę hamowania. Większość Polaków na jesieni zaczyna, więc jak co roku szukać serwisów wymiany opon, wielu z nich jak zwykle na ostatnią chwilę.

Lokalna wyszukiwarka Panoramafirm.pl, jako źródło informacji dla osób poszukujących np. serwisu opon czy stacji wulkanizacyjnej jest bardzo pomocna. Nasza bezpłatna aplikacja mobilna pozwala na lokalizowanie na mapie m.in. serwisów samochodowych, a także na bezpośrednie dotarcie do nich. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku, Eniro Polska.

Wymiana opon to nie wszystko

Przygotowując samochód do zimy warto sprawdzić, w jakim jest stanie ogólnym. Coraz więcej kierowców w okresie jesiennym robi przegląd samochodu. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki Panoramafirm.pl, która odnotowała w ostatnim miesiącu wzrost zapytań o auto serwisy o 102%.

Zanim spadnie śnieg, warto skontrolować zawieszenie i układ hamulcowy samochodu. Zużyte amortyzatory nie tylko zmniejszają żywotność opon, ale co ważniejsze, wydłużają drogę hamowania. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy także sprawdzić kondycję akumulatora i jego napięcie. Jeżeli kierowca chce uniknąć niespodzianki i woli nie mieć problemów z odpaleniem silnika, musi mieć odpowiednio naładowany akumulator. Tego typu usługa jest w większości warsztatów bezpłatna. Warto również skontrolować zużycie klocków i tarcz, a także przewodów i płynów hamulcowych.

Istotne znaczenie szczególnie o tej porze roku, ma stan wycieraczek. Powinno się sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzają do szyby. Jeżeli wycieraczki słabo zbierają brud oznacza to, że ich pióra się zużyły i należy je wymienić na nowe. Przy okazji warto też zaopatrzyć się w niezbędny w okresie zimowym płyn do spryskiwaczy o niskiej temperaturze zamarzania.

Warto również wyposażyć się w dodatkowy sprzęt, który będzie przydatny podczas zimy. Niezbędne w odśnieżaniu auta będą: zmiotka, skrobaczka, odmrażacz do szyb w płynie oraz nieprzemakalne rękawiczki. Na wypadek zamarzniętego zamku warto mieć przy sobie odmrażacz do zamków. Dodatkowo przydatne mogą być przewody rozruchowe, linka holownicza oraz łańcuchy, które możemy wozić w bagażniku. Należy pamiętać również o konieczności posiadania kamizelki odblaskowej, która zapewni kierowcy widoczność w razie konieczności dokonania naprawy pojazdu.

Koniec listopada to ostatni dzwonek, aby przygotować samochód na nadchodzące mrozy i opady śniegu. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy, drobne zabiegi możemy wykonać przy samochodzie sami, natomiast zmianę opon czy przegląd techniczny powinniśmy zlecić serwisowi.

(Eniro Polska Sp.z o.o.)

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest