Innowacyjna technologia młodego chorzowianina

19 lutego 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła
Maciej_Manka_zrodlo_Explory

fot. Science PR

Maciej Mańka był najmłodszym prelegentem dwudniowego kongresu naukowego „Investing in Medical Innovations„ odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Uczeń trzeciej klasy Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie zaprezentował wczoraj (18 lutego) innowacyjną technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów.

Prace prowadzone przez tegorocznego maturzystę doprowadziły do opracowania nowatorskiej metody produkcji chipa umożliwiającego wyhodowanie na nim sztucznych komórek. – Efekt moich badań to pierwszy w Polsce i z pewnością jeden z pierwszych w Europie, prototyp urządzenia identycznego do tego, wytworzonego na Harvardzie. Ja jednak wymyśliłem technologię wytwarzania go w sposób o wiele tańszy i niewymagający bardzo wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów – mówi Maciej Mańka.

P1060808

Technologia, nad którą pracuje, może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. Zdaniem młodego naukowca pozwoli również na testowanie nowych leków w nowych warunkach. – Coraz więcej nowoczesnych terapii, np. przeciw nowotworom czy AIDS opiera się na cząsteczkach tak małych, że trudno jest je badać na zwierzętach. Ta technologia usuwa problem skomplikowanych testów zwierzęcych, a także umożliwia badania na ludzkich, a nie mysich, komórkach – wyjaśnia.

P1060800Maciej Mańka realizuje swoją naukową pasję pod opieką dr Joanny Raczkowskiej i dr hab. Jakuba Rysza z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dokładniej z Zakładu Inżynierii Nowych Materiałów. – Udostępniliśmy Maćkowi nasze laboratorium, a on niemal samodzielnie odtworzył skomplikowany eksperyment przeprowadzony kilka lat temu na Harvardzie. To właśnie takich młodych ludzi z pasją i wizją, jak Maciek chcielibyśmy mieć w zespole – mówi dr hab. Jakub Rysz.

Współpraca Macieja Mańki z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęła się w 2015 roku, gdy młody chorzowianin został finalistą konkursu naukowego E(x)plory, a następnie zdobył staż naukowy w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł. Zdaniem dr hab. Jakuba Rysza zainicjowany przez licealistę projekt naukowy warto kontynuować. – Aby to było możliwe potrzebujemy nie tylko środków finansowych. Potrzebujemy też naukowców z innych dziedzin, np. zajmujących się medycyną, którzy wiedzą, jakie leki warto przetestować z użyciem tej technologii.

P1060791

Uczestnictwo Macieja Mańki w kongresie naukowym „Investing in Medical Innovations„ jest szansą na pozyskanie środków umożliwiających kontynuowanie badań. Młody naukowiec zaprezentował opracowaną przez siebie technologię w panelu dyskusyjnym pn. „round tables”. Biorą w nim udział m.in. przedstawiciele instytucji pracujących nad innowacyjnymi rozwiązaniami medycznymi, które są jeszcze we wczesnej fazie projektowej. Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony został ocenie technologii medycznych (Health Technology Assessment – HTA). Dzięki niemu przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, czy wybrane technologie medyczne, zaprezentowane podczas kongresu, mają szansę być wykorzystane w służbie zdrowia i finansowane przez państwo lub ubezpieczycieli prywatnych.

TB/materiały prasowe

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest