Przy wielkanocnym stole

22 marca 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

1935544_1761373797426457_1477859436066415719_nW najbliższą niedzielę, po raz trzeci w naszym mieście, zostanie zorganizowane „Śniadanie wielkanocne dla samotnych”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 w hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Mikołaj Rykowski, pomysłodawca m.in. „Wigilii dla samotnych”, która do 2014 r. odbywała się w Parku Śląskim.

Na wielkanocnym stole nie zabraknie tradycyjnego, śląskiego żurku, jajek, kiełbasek, pieczeni, a także ciasta, kawy czy herbaty. Odbędzie się także spektakl teatralny oraz występ chóru. Zgodnie z przewidywaniami, w wydarzeniu weźmie udział ok. 1,5 tys. – 2 tys. osób. Wstęp będzie całkowicie bezpłatny.

Do tej pory „Śniadania wielkanocne dla samotnych” odbywały się w Parku Śląskim. Trwający od blisko dwóch lat remont Hali Kapelusz, zmusił pomysłodawcę świątecznej akcji do zmiany lokalizacji. Podobnie było w przypadku „Wigilii dla samotnych”, która w grudniu ub.r., po raz pierwszy została zorganizowana w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wielkanocne śniadania dla samotnych odbywa się od 2014 r., a wigilijne wieczerze – od 2012 r. Wcześniej Mikołaj Rykowski przygotowywał je w domu, a następnie z powodu ogromnego zainteresowania, w swojej restauracji znajdującej się w Parku Śląskim. Projekt z każdym rokiem zyskiwał coraz większy rozgłos, dzięki czemu zaangażował się w niego zarząd WPKiW, a także przedstawiciele władz Chorzowa i Katowic oraz KZK GOP, który zaoferował zorganizowanie darmowego transportu dla uczestników. Każdego roku do Mikołaja Rykowskiego zgłasza się również spora liczba darczyńców oraz wolontariuszy, chętnych do wsparcia inicjatywy.

Pomysłodawca świątecznych spotkań rozpoczął swoją działalność blisko 14 lat temu. Od tego momentu, dzięki jego inicjatywie, podobne wydarzenia odbywały się już m.in. w Wiśle, Kołobrzegu, Warszawie, a także – przed dwoma laty – na kijowskim Majdanie. Podróżował również po Irlandii i Kandzie, gdzie organizował wigilijne wieczerze dla polskich emigrantów. W tym roku „Śniadanie wielkanocne” odbędzie się także w brazylijskiej miejscowości Cruz Machado, gdzie ponad 60 proc. mieszkańców, stanowi ludność polskiego pochodzenia.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest