Pamiętaj o bezpieczeństwie!

21 czerwca 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

2014.08.27-Porady-1024x767Letnie miesiące to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Pomimo że policyjne statystyki wskazują, iż liczba kradzieży z włamaniem systematycznie maleje, to w dalszym ciągu nie spada ona poniżej 100 tys. w skali roku na terenie całego kraju. Warto więc dobrze zabezpieczyć swoje mieszkanie zanim wyruszymy na wakacyjny odpoczynek.

Przede wszystkim należy zachować powściągliwość w informowaniu osób postronnych o terminie planowanego urlopu oraz okresie, w którym będziemy przebywać poza miejscem zamieszkania. Powinniśmy powiadomić o tym zaufanego sąsiada, który będzie doglądać naszego mieszkania, odbierać listy ze skrzynki pocztowej oraz usuwać reklamy z klamki drzwi wejściowych. Nie zapominajmy jednak, że mimo zachowania szczególnej ostrożności, nie zawsze można uniknąć włamania. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykupienie ubezpieczenia mieszkaniowego.

Obecnie istnieje na rynku wiele urządzeń, które pomogą uchronić lokal przed rabunkiem podczas twojej nieobecności. Chodzi nie tylko o solidne drzwi antywłamaniowe, ale również blokady klamek okiennych, czujniki ruchu czy nowoczesne systemy alarmowe. Można również pomyśleć o automatycznym włączniku oświetlenia, który podczas urlopu będzie zapalać światło o wyznaczonych porach. To powinno skutecznie zniechęcić włamywaczy od obrania na cel twojego mieszkania.

Jeżeli zajmujesz lokal na najniższych kondygnacjach bloku lub kamienicy, powinieneś zastanowić się nad zainstalowaniem krat lub żaluzji antywłamaniowych w oknach i na balkonie. Złodzieje najczęściej rabują mieszkania znajdujące się właśnie na pierwszym piętrze lub parterze, przedostając się do nich od zewnętrznej strony budynku. Przed wyjazdem powinniśmy także zabrać z mieszkania pieniądze i wartościowe przedmioty (np. biżuterię) i zdeponować je w sejfie lub przekazać pod opiekę zaufanej osobie.

Warto również spisać numery seryjne oraz markę posiadanych urządzeń elektronicznych. Takie informacje pomogą policji w namierzeniu sprawców, a także samego sprzętu, w przypadku ewentualnego włamania i kradzieży. Unikaj zamieszczania wpisów, zdradzających miejsce twojego pobytu, na portalach społecznościowych. Jeżeli posiadasz telefon stacjonarny, nie informuj o wyjeździe, za pośrednictwem automatycznej sekretarki. Pamiętaj o zamknięciu zaworu gazu i wody przed wyruszeniem w drogę.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest