Na ostatniej prostej

4 lipca 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

P1050812– Niespełna dwanaście miesięcy pozostało do zakończenia budowy Stadionu Śląskiego – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Parku Śląskiego. Czy trwająca od niespełna siedmiu lat modernizacja obiektu zakończy się sukcesem? Wszystko na to wskazuje.

Kocioł Czarownic straszy spacerowiczów przechodzących alejami WPKiW już od jesieni 2009 r. Wówczas rozpoczęła się modernizacja obiektu obejmująca przede wszystkim montaż dachu o powierzchni 43 tys. m². Największa tego typu konstrukcja w Europie miała zostać zawieszona nad trybunami stadionu pięć lat temu, w połowie lipca 2011 r. Operacja Big Lift, polegająca na podnoszeniu stalowych lin, mających podtrzymać zadaszenie obiektu, nie powiodła się i powtórzono ją niespełna cztery lata później. Tym razem z powodzeniem.

– Od kilku tygodni na budowie pracują cztery firmy. Najważniejsze prace obejmują roboty elektryczne i niskoprądowe. Wykonawcy prowadzą m.in. przeglądy bieżących instalacji oraz dobudowują nowe. Na terenie obiektu prowadzone są też roboty ogólnobudowlane, związane z wykończeniem oraz zabezpieczeniem i antykorozją betonu. Trwa również podłączanie zawieszonych już nad murawą dwóch telebimów o wymiarach 8,35 metra na 13 metrów oraz projektowanie płotków śnieżnych i olinowania górnego ringu konstrukcji dachu – informuje Park Śląski.

Jeszcze w tym miesiącu rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonanie, dostawę i montaż siedzisk. Będzie ich dokładnie 54017. Krzesełka w kolorze niebieskim oraz żółtym zostaną osadzone na trybunach Stadionu Śląskiego zimą. W ciągu najbliższych miesięcy rozstrzygnięty ma zostać również przetarg na zagospodarowanie terenu wokół Kotła Czarownic. – Dotyczy to m.in. budowy ścieżek asfaltowych, dojścia do obiektu, nawierzchni przy bramach pod montaż kołowrotów, zagospodarowania zieleni. Kolejne postępowania będą obejmowały natomiast wykonanie bieżni lekkoatletycznej i murawy hybrydowej. Ich montaż jest przewidziany na wiosnę przyszłego roku – informuje Park Śląski.

Władze województwa rozważają również przeprowadzenie kilku dodatkowych inwestycji, takich jak wybudowanie strzelnicy biathlonowej, krytego boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią oraz dodatkowych szatni. Termin zakończenia modernizacji wyznaczono na 15 czerwca 2017 r. Zgodnie z danymi z marca br., całkowity koszt przeprowadzenia trwającej od 2009 r. do 2017 r. modernizacji, ma wynieść ok. 586 mln zł.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest