Metro z Chorzowa będzie jeździć po stolicy Arabii

Metro z Chorzowa będzie jeździć po stolicy Arabii

12 stycznia 2017 Wyłączono przez redakcja

Jak podaje chorzowski Alstom (w środę 11 stycznia) pierwszy z 69 pociągów metra, jakie dla stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, wyprodukuje fabryka koncernu Alstom w Chorzowie, opuścił chorzowski zakład.  Alstom jest częścią konsorcjum, które buduje i wyposaża trzy linie metra w Rijadzie.

Oprócz pociągów, Alstom dostarczy również zintegrowany system metra wraz z rozwiązaniem Urbalis, czyli systemem sterowania pociągiem, a także zasilanie i produkowany przez spółkę system odzyskiwania energii Hesop. System ma być tak zaprojektowany, by maksymalnie obniżyć zużycie energii.

Produkcja pociągów metra dla Rijadu to obecnie główne zadanie chorzowskiego zakładu. Po jego wykonaniu fabryka – o czym koncern Alstom poinformował w lipcu zeszłego roku – ma dostarczyć 79 pociągów dla holenderskiej spółki Nederlandse Spoorwegen, która jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Dostawy pociągów mają rozpocząć się w styczniu 2020 r. Wartość całego zamówienia, w którego realizacji będzie uczestniczył śląski zakład, przekracza 800 mln euro.

W Polsce Alstom jest reprezentowany przez spółkę Alstom Konstal w Chorzowie – jednego z największych producentów taboru kolejowego dla europejskich operatorów. W chorzowskiej fabryce oraz w Centrum Serwisowym Pendolino w Warszawie zatrudnia w sumie ponad 1,1 tys. osób. Alstom rozwija też w Chorzowie centrum inżynieryjne.

(źródło Alstom Chorzów, portal górniczy)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest