Partie polityczne rozpoczynają przygotowania do wyborów samorządowych

Partie polityczne rozpoczynają przygotowania do wyborów samorządowych

21 lutego 2017 Wyłączono przez redakcja
Partie polityczne aktywnie przygotowują się do wyborów samorządowych. Wyznaczenie pełnomocników ds. wyborów, wybranie szefów sztabów wyborczych, czy powołanie Ruchu Obrony Polskiej Samorządności to działania będące preludium kampanii samorządowej. Przedstawiamy pierwsze przygotowania ugrupowań politycznych do wyborów samorządowych.

Kukiz’15

Natomiast wśród działaczy Kukiz’15 trwają jeszcze ustalenia dotyczące przygotowań do wyborów samorządowych. „Nie odpuścimy wyborów samorządowych. Na pewno wystartujemy w wyborach i wystawimy swoich kandydatów. Trwają jeszcze rozmowy, czy zaangażujemy wszystkie struktury, czy tylko wybrane. Wiele wyjaśni się na najbliższym posiedzeniu komisji, gdzie ustalimy harmonogram przygotowań do wyborów” – powiedział poseł Kukiz’15 Andrzej Maciejewski.  Kodeks wyborczy przewiduje, że wybory samorządowe muszą odbyć się w ostatnim dniu wolnym przed zakończeniem kadencji samorządowców. Zgodnie z przepisami termin najbliższych wyborów przypada 11 listopada 2018 r.


NowoczesnaNowoczesna już w połowie stycznia powołała szefa sztabu wyborczego, którym został Sławomir Potapowicz, sekretarz regionu warszawskiego. Jednocześnie wybrani zostali również szefowie sztabów regionalnych. Ponadto lider partii Ryszard Petru rozpoczął serię lokalnych spotkań z mieszkańcami i działaczami ugrupowania. Jak twierdzą politycy Nowoczesnej, celem podróży Petru ma być mobilizacja struktur przed wyborami.

Platforma Obywatelska

Z kolei Tomasz Siemoniak został wybrany w na pełnomocnika Platformy Obywatelskiej ds. wyborów samorządowych. Jednocześnie w PO ruszyły przymiarki do obsady list wyborczych. Partia posiada już wstępną koncepcję kandydatów na prezydentów w 12 na 16 miast wojewódzkich.  Siemoniak zapowiedział szeroką otwartość na działaczy społecznych. „Chcemy, by listy PO w wyborach samorządowych były otwarte dla przedstawicieli ruchów miejskich, dla społeczników, również dla ludzi, którzy są dziś daleko od polityki” – podkreślił wiceszef PO.

Prawo i Sprawiedliwość

Natomiast Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje struktury wojewódzkie odpowiedzialne za prowadzenie kampanii wyborczej w okręgach. Posłanka PiS Joanna Kopczyńska mówiła w styczniu, że w każdym okręgu zostanie wyznaczony pełnomocnik do spraw wyborów. Jarosław Kaczyński wskazał, że w skład struktury przygotowującej wybory mają wejść osoby, które są po raz pierwszy w parlamencie. „Wybory samorządowe mają szczególną wagę. Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna” – podkreślił Kaczyński.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Z kolei władze Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewniły pod koniec stycznia, że ludowcy są gotowi do wyborów. „Nie sądzę, by wcześniejsze wybory samorządowe opłacały się PiS, ale jeżeli taka potrzeba zajdzie, jesteśmy do nich gotowi w każdej chwili” – prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ponadto na początku stycznia ludowcy powołali Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Inicjatywa ma na celu „wspieranie i rozwój samorządności terytorialnej, gospodarczej, zawodowej i organizacji pozarządowych (…) rozwijanie i propagowanie postaw i działań sprzyjających zachowaniu i rozwojowi demokratycznego państwa prawnego; wspieranie i rozwój idei społeczeństwa obywatelskiego, promowanie postaw i zachowań obywatelskich”.

 

źródło PAP

 

druk poleć znajomemu
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest