Trzecia Rzesza na haju – recenzja

Trzecia Rzesza na haju – recenzja

25 lutego 2017 Wyłączono przez redakcja

Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech Autor: Norman Ohler – Adolfa Hitlera szprycowali wyrafinowanymi środkami jego lekarze, ale był też „narkotyk dla ludu”. Ten ostatni był dziełem berlińskich zakładów farmaceutycznych Temmlera.

Berlińskie zakłady chemiczne produkujące na masową skalę metamfetaminę, której jakości nie powstydziłby się sam Walter White z serialu Breaking Bad; heroina sprzedawana w aptekach jako lek przeciwbólowy; oddziały straceńców na kokainowych gumach do żucia czy przesłuchiwania więźniów za pomocą meskaliny – to tylko kilka wstrząsających realiów hitlerowskich Niemiec.

Kiedy Niemcy w 1940 roku napadły na Francję, żołnierze Wehrmachtu byli pod wpływem 35 milionów dawek pervitinu. Preparat ten, którego składnikiem czynnym jest metamfetamina, zwana dzisiaj crystal meth, w zasadzie umożliwił wojnę błyskawiczną i stał się w nazistowskim państwie prawdziwym ludowym narkotykiem. Narkotyki zażywali również najwyżsi dowódcy Trzeciej Rzeszy. Göringa z powodu jego zamiłowania do morfiny przezywano „Möring”, a rzekomo będący abstynentem Hitler codziennie potrzebował zastrzyków opioidu silniejszego od heroiny. Niemiecka gospodarka było silnie uzależniona od sukcesu znanej w świecie niemieckiej branży farmaceutycznej. Przy końcu lat 30. berlińskie zakłady farmaceutyczne Temmlera wytwarzały dziesiątki milionów małych tabletek Pervitinu, który początkowo wprowadzano na rynek jako „narkotyk dla ludu”. W gruncie rzeczy środek ten stanowił jednak rodzaj metamfetaminy. W Berlinie jego reklamy widniały w tramwajach, autobusach i pociągach. Obiecywały one Niemcom koniec zmęczenia i depresji.

Trzecia Rzesza na haju to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek o hitlerowskich Niemczech w ostatnich latach. Ta pierwsza obszerna analiza narkotykowej rzeczywistości Trzeciej Rzeszy, oparta na sprawdzonych danych, zmienia nasze postrzeganie całej epoki.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest