Milion dowodów osobistych traci ważność – będą grzywny?

Milion dowodów osobistych traci ważność – będą grzywny?

18 marca 2018 Wyłączone przez redakcja

Prawie milion Polaków ma nieważny dowód osobisty. Kolejne pół miliona osób takiego dokumentu nie posiada wcale – tak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. Wiele osób nie złożyło jednak wniosków o nowe dokumenty, a to oznacza, że mogą mieć kłopoty, ponieważ od stycznia ich dowody osobiste straciły ważność, a na wydanie nowego czeka się do 30 dni.

Duży problem

Milion dowodów osobistych traci ważność - będą grzywny?Szef MSWiA zaznaczył, że każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany posiadać dowód osobisty. Natomiast obywatel polski zamieszkujący poza granicami kraju ma prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.

Wszystkie osoby, które nie mają ważnego dowodu osobistego, mogą mieć kłopoty, bo nie będą mogły na przykład załatwić żadnej sprawy w urzędzie, banku czy podróżować po krajach Unii Europejskiej.

Plastikowa karta w miejsce zielonej książeczki

W 2017 r. minęła dekada od masowej wymiany starych dowodów osobistych, tzw. zielonych książeczek, na plastikowe dokumenty. W sumie w tym roku przeterminowało się 5 mln starych dowodów osobistych, a dodatkowe 3 mln nowych dokumentów powinny być wydane w związku z zagubieniem starych dowodów, a także z powodu zmiany danych.

Co więcej, posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek każdego pełnoletniego obywatela naszego kraju. Za niespełnienie tego obowiązku grozi grzywna wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Nowy dowód osobisty możemy wyrobić składając odpowiedni wniosek w dowolnym urzędzie miasta lub gminy.
Możemy też wypełnić formularz przez internet na stronie epuap.gov.pl. Najlepiej zrobić to 30 dni przed upływem terminu jego ważności. Dowody osobiste są wydawane nieodpłatnie.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił również, że już wkrótce, bo w 2019 r. obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. W sierpniu 2017 r.  Rada Ministrów przyjęła  koncepcję wprowadzenia takiego dowodu. Aktualnie dobiegają końca prace trzech resortów: MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia nad rozwiązaniami technicznymi dla polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

źródło PAP

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest