Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji? Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta

Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji? Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta

12 czerwca 2018 Wyłączone przez redakcja

Kultowa kanapa Portu Poetyckie odkurzona, a poeci z całej Polski szykują się do drogi – już 15 i 16 czerwca w Chorzowie odbędzie się największa na Śląsku impreza poetycka. Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji? Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta.

Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji? Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta

Port Poetycki, fot. Michał Dudek

Ponad 100 poetów przyjedzie do Chorzowa na trwający od piątku do soboty Port Poetycki – największy festiwal literacki na Śląsku. Odbywająca się w mieście po raz 16. impreza, w tym roku przyciągnie rekordową liczbę autorów, nie tylko ze Śląska – zapowiadają organizatorzy. Wśród gości głównych znaleźli się: Jacek Dehnel, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Katarzyna Zwolska-Płusa i Marcin Zegadło.

Chorzów pełen… poezji

Nie Kraków czy Warszawa, ale Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji współczesnej. Wszystko za sprawą startującego w piątek Portu Poetyckiego. Tegoroczna impreza przyciągnie ponad 100 poetów, którzy przez 2 dni czytać będą swoje wiersze. Nietypowemu maratonowi literackiemu towarzyszyć będą spotkania z autorami, warsztaty i konkursy literackie, wystawy oraz koncerty.

W tym roku do Chorzowa przyjedzie rekordowa liczba twórców. Jeszcze nigdy Port nie gościł tak wielu poetów, pisarzy, muzyków i artystów. Na jednej scenie wystąpią reprezentanci różnych poetyk i zjawisk literackich, pokoleń i środowisk. Wśród gości pojawią się zarówno znani w Polsce i zagranicą autorzy, jak również debiutanci, którzy po raz pierwszy zasiądą na naszej kanapie  przed ponad 300 osobową publicznością. Najmłodszy z uczestników tegorocznego portu ma 18 lat, najstarszy ponad 70 mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego.

Jak zapewniają pomysłodawcy imprezy, magnesem tegorocznego festiwalu jest jego program, nad którym pracowano ponad pół roku. – Pierwszy raz jest on tak intensywny, wypełniający szczelnie 2 dni. Rozpocznie się swoistym poetyckim starterem, a zakończy wielogodzinnym maratonem wierszy– dodaje Janas-Dudek.

Poetycki starter z 10 poetami

Pierwsze atrakcje na portowiczów czekają 15 czerwca. W piątek w kompleksie „Sztygarka” odbędzie się seria spotkań z 10 poetami. Wezmą w nich udział Julia Niedziejko, Rafał T. Czachorowski, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Ewa Solska, Karina Stempel, Jarosław Jabrzemski, Maja Jaszewska, Marek Wołyński, Grzegorz Ostrowski i Mirka Szychowiak.  Wieczór zakończy premiera filmu poetyckiego „Czarne drogi” autorstwa studentów Uniwersytetu Śląskiego w reż. Wojciecha Ledera.

Jacek Dehnel i ponad 100 poetów

Główna część Portu przypadnie jednak na sobotę. Już od godz. 16 poeci będą czytać swoje wiersze. Na scenie i na kultowej kanapie pojawią się goście główni. Organizatorzy zaprosili Jacka Dehnela, poetę i pisarza wielokrotnie nominowanego do Nike, laureata Paszportu Polityki, autora m.in. powieści „Lala”, „Saturn” i „Krivoklat” oraz tomu wierszy „Serce Chopina”, Genowefę Jakubowską – Fijałkowską, autorkę kilku tomów wierszy, w tym „paraliżu Przysennego” nominowanego w 2017 roku do Nike, Marcina Zegadło– poetę i felietonistę, autora m.in. tomów „Cały w słońcu” i „Herman Brunner i jego rzeźnia”, a także Katarzynę Zwolską – Płusę, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem „Cud i anomalia”.

Samo czytanie wierszy podzielone zostanie na kilka części. Po gościach głównych, w ramach „Magazynu wierszy” zaprezentuje się ponad 50 autorów,którzy już wcześniej uczestniczyli w Porcie. Wśród nich m.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Sabina Waszut, czy Ilona Witkowska.  Poetycki maraton zakończy „Hyde Park”z udziałem kolejnych 50-poetów.

Czytanie wierszy zajmie nam nawet 5 godzin! mówi Jacek Dudek, współorganizator. – Szykujemy się na improwizacje, slamowy klimat, poważną lirykę, humor, śpiewanie i performance. W sobotę udowodnimy, jak różna i ciekawa jest współczesna poezja polska i jak daleka jest od stereotypowego wyobrażenia o niej. Jedno jest pewne, na jednej scenie spotkają się najciekawsze obecnie głosy polskiej poezji– dodaje.

Koncerty i warsztaty

To jednak nie koniec. Pomiędzy występami poetów odbędzie się m.in. pojedynek na gitary –  mini koncert Omira Sochy i Marioli Koniecznej, a także „Sztalugarnia” czyli spotkanie z Agnieszką Czyżewską, malarką, której prace pojawią się na wernisażu towarzyszącemu  imprezie. Port dopełni natomiast koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Ale Port to nie tylko możliwość posłuchania wierszy, także okazja do nauki ich pisania. W sobotę w ramach festiwalu odbędą się także warsztaty poetyckie prowadzone przez poetkę Mirkę Szychowiak, autorkę m.in. tomu „Jeszcze się tu pokręcę” nominowanego w 2011 roku do Nike oraz Jerzego Suchanka – poety, pisarza i krytyka, autora tomów m.in. „Wduszenie”, „Folklor polski” czy „Fe”. Przed portem w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie nastąpi także rozstrzygnięcie dwóch konkursów – XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „OKNO” oraz XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski.

Port otwarty dla wszystkich

Tegoroczny Port podobnie jak w latach ubiegłych odbywa się w kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie. Piątkowe spotkania autorskie zaczynają się o godz. 17.30, z kolei sobotnie czytanie wierszy o godz. 16. Impreza jest otwarta dla każdego. Wstęp na nią jest bezpłatny.- Każdy może przyjść i posłuchać wierszy, spotkać się z autorami, porozmawiać. To wydarzenie nie tylko dla osób lubiących poezję, ale także dla wielbicieli literatury polskiej– mówi Jacek Dudek.

Źródło: Port Poetycki

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest