Tworzysz „fejkowe” konta na Facebooku? Możesz stanąć przed sądem!

Tworzysz „fejkowe” konta na Facebooku? Możesz stanąć przed sądem!

19 września 2018 Wyłączone przez redakcja

Dlaczego fikcyjne konta są niebezpieczne dla internautów? – Przede wszystkim nie wiemy kto kryje się pod fikcyjnym kontem. Niezgodne z zasadami jest też „dzielenie się kontem z inną osobą”, a także zakładanie nowych kont po usunięciu lub zablokowaniu poprzedniego.

Dlaczego fikcyjne konta są niebezpieczne dla internautów?Masz Facebooka, ale używasz zmyślonego nazwiska lub wykorzystujesz przezwisko? Facebookowi może to się nie spodobać. „Uważamy, że ludzie czują się bardziej odpowiedzialni za swoje wypowiedzi i działania, gdy znana jest ich prawdziwa tożsamość”, więc „wymagamy od użytkowników Facebooka używania imion i nazwisk, którymi posługują się na co dzień”. W teorii to dobry pomysł, ale  w praktyce niewiele da.

Tworzysz „fejkowe” konta na Facebooku? Możesz stanąć przed sądem! Osoby tworzące fikcyjne konta w mediach społecznościowych w celu „dokonania zemsty” lub oczernienia innej osoby mogą zostać postawione przed sądem. 

Problem fałszywych kont w mediach społecznościowych to zjawisko znane od dawna. Szybkiej i prostej metody na odróżnienie nieprawdziwego konta na Facebooku nie ma, są jednak elementy, które ułatwiają rozpoznanie oszustów. Wedle badań firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, osoby zakładające fałszywe konta do podszywania się pod innych ludzi lub rozsyłania spamu i wirusów stosują podobne taktyki przy uwiarygodnianiu swoich profili. Oto podpowiedź, jak rozpoznać fałszywe konto na Facebooku.

W wynikach analizy przeprowadzonej przez firmę Barracuda Labs  znajdziecie kilka interesujących statystyk:

  • Prawie 60% właścicieli fałszywych profili określa się jako biseksualiści (10 razy więcej niż wśród prawdziwych kont)
  • Fałszywe profile mają zazwyczaj sześć razy więcej znajomych niż konta prawdziwe (średnio 726 do 130)
  • Posiadacze fałszywych kont aż 100 razy częściej tagują znajomych na fotografiach (136 tagów na cztery zdjęcia w porównaniu do jednego taga na cztery zdjęcia w przypadku realnych użytkowników)
  • W zdecydowanej większości (97%) osoby zakładające fałszywe profile wybierają płeć żeńską, podczas gdy realnie kobiet na Facebooku wedle badania jest 40%
  • Aż 43% posiadaczy fałszywych kont nigdy nie opublikowało żadnego wpisu, podczas gdy wśród realnych użytkowników odsetek ten wynosi jedynie 15%

Tymczasem w regulaminie zaznaczono, że nie można tworzyć „konta z fałszywymi imionami i nazwiskami”, co więcej – zabronione jest nawet podawanie fałszywej daty urodzin. Niezgodne z zasadami jest też „dzielenie się kontem z inną osobą”, a także zakładanie nowych kont po usunięciu lub zablokowaniu poprzedniego.

Jak poznać, że konto jest fałszywe?

Nie ma 100-procentowej metody weryfikacji tego czy konto jest prawdziwe przy użyciu narzędzi dostępnych na Facebooku. Jeśli nagle znajomy czy członek rodziny prosi nas o pożyczkę – powinniśmy zawsze upewnić się telefonicznie czy też innym środkiem przekazu, że faktycznie jej potrzebuje i trafi w powołane ręce.

Wwskazówki i podpowiedzi:
  • oszuści na Facebooku w większości przypadków podają się za kobiety i zamieszczają atrakcyjne zdjęcia – jak wiadomo, wizualnie przyciąga to uwagę internautów
  • konta fikcyjne mają wielu znajomych, ale niekoniecznie przekłada się to na ilość udostępnianych przez siebie informacji. Wysyłają oni zaproszenia do praktycznie wszystkich po kolei, a niektórzy użytkownicy Facebooku automatycznie je akceptują. To tłumaczy dużą liczbę ich znajomych. Faktem jest jednak, że funkcyjne konta rzadko udostępniają informacje o konkretnych zainteresowaniach czy upodobaniach
  • często właściciele fikcyjnych kont nie publikują praktycznie w ogóle żadnych wpisów, za to częściej tagują „przyjaciół” na zdjęciach.

Odkrycie naukowców z University of British Columbia w USA

Wydawać się może, że fałszywe profile tworzone muszą być przez ludzi – specjalistów czarnego PR w sieci czy przez oszustów internetowych. Ale okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z University of British Columbia opracowali program, dzięki któremu istnieje możliwość automatycznego zalogowania się do serwisu społecznościowego i skonstruowania fałszywego profilu bez ingerencji człowieka. Oznacza to, że oprogramowanie może tworzyć profile do złudzenia przypominające konta rzeczywistych ludzi. W trakcie tworzenia fikcyjnego konta, omawiany program pobiera z zasobów Internetu zdjęcia, które następnie zamieszcza na swoim profilu, aby go uwiarygodnić. Profile te mogą prowadzić różną formę aktywności – wysyłać zaproszenia go grona znajomych, wysyłać określone informacje, czy zainfekowane wirusami linki.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest