Pełna rekonstrukcja piersi – pierwszy taki zabieg w ZSM

Pełna rekonstrukcja piersi – pierwszy taki zabieg w ZSM

23 listopada 2021 Wyłączono przez redakcja
o były pierwsze takie zabiegi w historii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Przy ulicy Strzelców Bytomskich przeprowadzono amputacje piersi wraz z jednoczasowymi rekonstrukcjami implantem. To efekt współpracy zespołu chirurgicznego z Chorzowa z dr hab. nauk med. Markiem Paulem.

– Przeprowadzanie tego typu zabiegów w naszym szpitalu od dawna było naszym pragnieniem i wyzwaniem. Po kilku latach przygotowań jesteśmy gotowi, mamy odpowiedni sprzęt i – co najważniejsze – dzięki owocnej współpracy dysponujemy doświadczeniem, czyli tak zwanym „know-how” – tłumaczy dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM.
Szpital musiał zainwestować jedynie w drobny sprzęt chirurgiczny (haki, specjalne noże, kaniule), ponieważ pozostały sprzęt jest już na stanie chorzowskiej placówki. Najważniejsze było jednak podjęcie współpracy z docentem Markiem Paulem. To ceniony lekarz, specjalista chirurgii plastycznej, który od wielu lat z powodzeniem wykonywał zabiegi rekonstrukcji piersi w Oddziale Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, którego był kierownikiem w latach 2014-2021. Docent Paul wykonuje także pełen zakres zabiegów chirurgii piersi w Prywatnej Klinice Chirurgii Plastycznej w Bytomiu.
Dzięki tej współpracy w ostatnim czasie w Chorzowie przeprowadzono już dwa zabiegi amputacji z jednoczesną rekonstrukcją piersi.
– Jeden polegał na rekonstrukcji piersi implantem silikonowym z jednoczasowym podniesieniem piersi. Druga procedura składała się z amputacji podskórnej i wszczepienia    ekspandera tkankowego. Ekspander ten jest to tymczasowe urządzenie, które rozciąga tkanki przygotowując pierś do drugiego etapu zabiegu, który polega na wprowadzeniu implantu piersi – wskazuje    dr hab. nauk med. Marek Paul
Po pewnym czasie, gdy tkanki zostaną prawidłowo rozciągnięte, lekarze wymienią tymczasowy ekspander na protezę, rekonstruując wyniosłość piersi, a w trzecim etapie zrekonstruują brodawkę piersi.
– Tego typu procedury są bardzo istotne, ponieważ przez lata pacjentki z nowotworami piersi zatrzymywały się w połowie drogi – kończyło się na amputacji. Aktualnie zalecenia, normy i nasze możliwości pozwalają na jak najszybszą, jednoczasową rekonstrukcję piersi, aby oprócz zdrowia przywrócić pacjentkom walory estetyczne i pewność siebie – mówi dr Przemysław Król.
Takie operacje mają na stałe wejść na listę zabiegów przeprowadzanych w chorzowskim szpitalu. Na horyzoncie lekarzy jest też rozszerzenie działalności o kolejne rodzaje walki z nowotworami piersi. Chodzi o bardzo zaawansowane odtworzenia piersi z tkanek własnych. Są to bardziej skomplikowane procedury chirurgiczne mające na celu odtworzenie wyniosłości piersi poprzez zastosowanie płatów skórno-podskórno-mięśniowych z mięśnia najszerszego grzbietu z pleców. Docelowo plan zakłada również u wybranych pacjentek wprowadzenia zabiegów z użyciem płatów z powłok brzusznych. W szpitalu trwają już przygotowania do zgłoszenia gotowości na wykonywanie tak skomplikowanych zabiegów.
Kolejnym etapem rozwoju dotyczącego zabiegów u pacjentek po mastektomiach jest wprowadzenie procedury leczenia przewlekłych obrzęków limfatycznych kończyn górnych jak i w przyszłości leczenie chorych z przewlekłymi obrzękami limfatycznymi kończyn dolnych, po leczeniu ginekologii onkologicznej.
Historia jednej z wcześniejszych pacjentek dra Paula do zobaczenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=toqA7ciyHv0
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest