Czy śląska młodzież zbawi planetę przez media społecznościowe?

Czy śląska młodzież zbawi planetę przez media społecznościowe?

9 czerwca 2022 Wyłączono przez redakcja

Kąpiel w plastiku zamiast morzu. Badacze alarmują, że około 70 proc. śmieci nad Bałtykiem to właśnie plastik. Jeśli nic się nie zmieni, to już niedługo wakacje na polskiej plaży mogą stać pod znakiem zapytania.

Na szczęście problem ten dostrzega polska młodzież, która aktywnie przeciwdziała, realizując tysiące projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Już prawie co piąty projekt dotyczy wyłącznie ekologii. Na przykład projekt “Czy jest ci to potrzebne?” z Katowic, który w tym roku z sukcesem dotarł do ok. 10 tys. odbiorców.

  • prawie co piąty projekt społeczny młodzieży realizowany w tym roku szkolnym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii dotyczy ekologii
  • ponad 5000 młodych osób z całej Polski zrealizowało 1000 projektów społecznych w tym roku szkolnym w ramach największej olimpiady społecznej
  • według badań 69 proc. uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna

Młodzież jest żywo zainteresowana tematem ekologii i chce działać aktywnie. Badanie “Uczniowie wobec zmian klimatu” (2021 r.) pokazuje, że ponad 69 proc. uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna, 17 proc. angażuje się w aktywności na rzecz klimatu, 41 proc. ma autorytet, który go inspiruje, a 59 proc. nie jest usatysfakcjonowana z edukacji klimatycznej w szkole. W opinii badanych niestety szkoła nie daje wystarczająco dużo przestrzeni na aktywność w tym zakresie. W polskiej szkole zazwyczaj raz w roku odbywa się dzień ziemi, programowo przewidziana jest edukacja ekologiczna w ramach godziny wychowawczej i lekcje np. o rezerwatach przyrody na geografii. Jak twierdzi młodzież to stanowczo za mało. – Zdecydowaliśmy się walczyć z nadmiernym konsumpcjonizmem odzieżowym, ponieważ widzieliśmy tę złą sytuację odnośnie ubrań na naszej planecie i jak wielki ma to na nią wpływ. Przede wszystkim uświadamialiśmy o skali problemu, przyczynach i skutkach, organizowaliśmy warsztaty, loterie na fundacje, zbiórki odzieży i tworzyliśmy informacyjne posty – mówi Magda Malinowska z “Czy jest ci to potrzebne?”, projektu społecznego realizowanego w ramach programu “Mniej plastiku”.

Co jeszcze robią młodzi? Alarmują o powstaniu pierwszej komercyjnej hodowli ośmiornic, tłumaczą oznaczenia niebezpiecznego dla zdrowia plastiku, pokazują zagraniczne rozwiązania sprzyjające rezygnacji z podróżowania autem i wiele innych. Tylko w tym roku szkolnym młodzież w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii zrealizowała ponad 170 projektów społecznych w obszarze ekologii i dotarła do ponad 1,3 mln odbiorców w całej Polsce. To stanowi ponad 17 proc. wszystkich zrealizowanych projektów w całej Polsce. Co więcej, jeden z projektów ekologicznych Earth Day Everyday wygrał społecznego Oscara, czyli nagrodę Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny w Polsce w kategorii „Ekologia i natura”. Jak zauważa jeden z organizatorów olimpiady, projekty o tematyce ekologicznej cieszą się niezmiennym zainteresowaniem młodzieży. – Widzimy duże zainteresowanie tematem ekologii od kilku lat, co pozostaje niezmienne. Naturalnym miejscem do działania dla nich są media społecznościowe. To może wydawać się dziwne i niezrozumiałe, zwłaszcza dla osób starszych. Jednak tworzone przez nich treści są ciekawe merytorycznie i przemyślane estetycznie – tłumaczy fenomen Emir Chahed, jeden z organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Przykładem są katowiccy uczniowie z Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, którzy w ramach projektu “Czy jest ci to potrzebne?” poprzez media społecznościowe edukowali rówieśników o nadmiernym konsumpcjonizmie i jego skutkach na planetę. Innym przykładem jest projekt “Miesiąc ekologii w Jastrzębiu-Zdroju” z I LO im. Staszica w Jastrzębiu-Zdroju, który podejmował temat recyklingu, ekologii i zbiórki śmieci.

Aktywne działanie na rzecz ekologii daje wymierne skutki nie tylko dla samej młodzieży i ich rówieśników, ale też procentuje na przyszłość. Realizowanie przez młodzież projektów społecznych takich jak “Czy jest ci to potrzebne?” czy Earth Day Everyday, pokazuje pracodawcom, że mają do czynienia z młodym “światozmieniaczem”, a to jedna z coraz bardziej pożądanych cech idealnego kandydata do pracy. Widząc zainteresowanie tematami ekologicznymi fundacja Zwolnieni z Teorii uruchomiła specjalny program “Mniej plastiku”, w ramach którego zostało ukończonych 14 projektów, przez 62 uczniów z całej Polski. – Dla Lidl Polska jako pracodawcy liczy się nie tylko aktywny pracownik z doświadczeniem i umiejętnościami, ale również zaangażowany społecznie. W dzisiejszym świecie pełnym globalnych wyzwań takich jak troska o przyszłość planety, ważne jest, aby wszyscy działali na rzecz poprawy jej stanu. Dlatego od kilku lat konsekwentnie realizujemy strategię REset plastic, a w ramach olimpiady społecznej Zwolnionych z Teorii wraz z młodzieżą dyskutujemy o możliwościach redukcji plastiku i dążeniu do zamkniętych obiegów oraz zachęcamy ich do działania na większą skalę – tłumaczy Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska. Firma w tym roku uruchomiła program „Mniej plastiku” z fundacją Zwolnieni z Teorii.

Więcej informacji o projektach i programie ekologicznym na stronie zwzt.link/programmniejplastiku. Badanie dot. stanu Bałtyku: http://stateofthebalticsea.helcom.fi/pressures-and-their-status/marine-litter/. Więcej o programie na www.zwolnienizteorii.plhttps://kimjestesmy.lidl.pl/zrownowazony-rozwoj/redukcja-plastiku oraz reset-plastic.com/en/.

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

 

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w 31 krajach funkcjonuje około 11.550 sklepów Lidl, a w Polsce około 800. 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest