Finał ogólnopolskich zawodów w Planetarium Śląskim

4 marca 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

2015-02-27 Co dalej z ŚPNOd 5 do 8 marca br. w chorzowskim Planetarium uczniowie z całego kraju zmagać się będą z zadaniami 58 Olimpiady Astronomicznej.

Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach. Po dwóch pierwszych etapach wyłoniono 21 najlepszych uczniów z całego kraju. Województwo śląskie reprezentują: Adam Kucz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku, Tomasz Kurek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Jakub Morawski z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Często nawiązuje do najnowszych wydarzeń astronomicznych. Duża liczba zadań rachunkowych wymaga od uczestnika dobrego opanowania warsztatu matematycznego.

Oprócz zadań teoretycznych uczniowie będą musieli przeprowadzić samodzielną obserwację astronomiczną, zaś ich znajomość wyglądu nieba sprawdzona zostanie pod sztucznym niebem planetarium.

8 marca w godzinach przedpołudniowych Komitet Główny Olimpiady, którego przewodniczącym jest prof. Andrzej Sołtan z Centrum Astronomii im. M. Kopernika w Warszawie, dokona zatwierdzenia ostatecznych wyników. Uroczystość zakończenia Olimpiady rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Planetarium Śląskiego wykładem okolicznościowym wygłoszonym przez prof. Jerzego M. Kreinera z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie zostaną ogłoszone wyniki zawodów oraz rozdane dyplomy i nagrody.

Laureaci olimpiady krajowej wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbywać się będzie w Indonezji na przełomie lipca i sierpnia.

biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest