Praktyki w „warunkach bojowych”. Studenci WSB w sanepidzie

Praktyki w „warunkach bojowych”. Studenci WSB w sanepidzie

23 listopada 2020 Wyłączono przez redakcja

Wywiady epidemiologiczne, tworzenie oraz kompletowanie niezbędnej dokumentacji czy kontakt telefoniczny z osobami na kwarantannie. To tylko część zadań, którymi zajmują się studenci WSB w chorzowskim sanepidzie.

O problemach kadrowych w funkcjonowaniu stacji sanitarno-epidemiologicznych mówi się od wielu miesięcy i nie ulega wątpliwości, że każde wsparcie ma znaczenie. Szczególnie teraz, gdy każdy dzień przynosi kolejne tysiące nowych zakażeń koronawirusem.
Pod koniec października studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie rozpoczęli swoje praktyki w sanepidzie. Dzięki tej współpracy mogą oni na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca w trudnym czasie pandemii, a pracownicy ośrodka otrzymują potrzebne wsparcie.
– Początkowo nie byłam przekonana do pomysłu, aby w czasie epidemii przyjmować na praktyki studentów. Moje obawy budził zwłaszcza fakt, iż w przeciwieństwie do wolontariuszy z wydziałów medycznych, którzy udzielili nam pomocy na początku epidemii, nie posiadają oni niezbędnej wiedzy merytorycznej koniecznej do przeprowadzania wywiadów epidemiologicznych. Ponadto wdrożenie ich do pracy i chociażby krótkie przeszkolenie wymagało od naszych pracowników, i tak już nadmiernie obciążonych obowiązkami, czasu i zaangażowania. W praktyce jednak moje obawy okazały się nieuzasadnione. Studenci stanowią ogromne wsparcie dla naszego zespołu. Praktykanci pomagają nam nie tylko przy zbieraniu i przetwarzaniu danych, ale również kontaktują się z osobami objętymi izolacją czy kwarantanną –tłumaczy Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.
Aktualnie w chorzowskim sanepidzie praktyki odbywa 8 studentów WSB. Wśród nich jest Karolina Potempa.
– Praktyki rozpoczęłam pod koniec października. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa drugi człowiek. Kontaktuję się z osobami, które przebywają na kwarantannie, wypytuję ich o stan zdrowia, mam poczucie, że komuś pomagam. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć, jak ta praca wygląda na co dzień. Zawsze chciałam wykonywać pracę biurową, a to doświadczenie w czasie praktyk tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu – podkreśla studentka kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Praktyki zawodowe… ale czy to koniecznie?

Dlaczego praktyki zawodowe są takie ważne? Przez wszystkie uczelnie wyższe są one traktowane jako przedmiot i niezaliczenie ich skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu dyplomowego. To także jedyna taka okazja, by studenci mogli w praktyce zobaczyć, jak od kuchni wygląda konkretny zawód.
– Cieszę się, że pomysł wyjścia naprzeciw trudnej sytuacji odnosi sukces, a studenci mogą wesprzeć sanepid. Z drugiej strony uczą się w „warunkach bojowych”, przy okazji zaliczając swoją obowiązkową praktykę studencką, którą na pewno będą długo pamiętać – podkreśla Joanna Dinges, Dyrektor Biura Karier i Praktyk.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest