4 maja świętujemy Floriana. Przywracamy tradycje

4 maja świętujemy Floriana. Przywracamy tradycje

4 maja 2022 Wyłączono przez redakcja

Przez dziesiątki lat 4 maja w każdym z hutniczych miast świętowano pracę ludzi ognia. Urząd Miasta Chorzowa wraz z powstającym Muzeum Hutnictwa przywracają niektóre z tradycji związanych z obchodami dnia św. Floriana. Warto przypomnieć, że od 1993 r. święty Florian jest patronem miasta.

Przede wszystkim jest to jednak okazja, aby przekazać życzenia;

Pierwsze obchody Dnia Hutnika odbyły się w 1962 roku. Od tego czasu w szkołach i akademiach hutniczych oraz zakładach pracy związanych z branżą każdego roku odbywają się różne uroczystości – konferencje, festyny czy zawody sportowe. Ten sam dzień ten sam patron i strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów – strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im wszystkim za to podziękować.

W dniu św. Floriana wszystkim hutnikom, strażakom, koksownikom, kominiarzom, kowalom, a także garncarzom i piekarzom składam wyrazy szacunku i uznania. Dziękuję za Waszą pracę. Niech św. Florian – patron Chorzowa otacza wszystkich mieszkańców opieką– mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Ponad dwieście lat hutnictwa to nie tyko budynki, maszyny i urządzenia. To także dziedzictwo niematerialne – tradycja, obrzędowość, zwyczaje. Pamięć o tym wszystkim chcemy w naszych działaniach czynić „żywą”. Obchody św. Floriana są ku temu świetną okazją. 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest