Niezależność. Dzieła sztuki dla Ukrainy.

Niezależność. Dzieła sztuki dla Ukrainy.

22 września 2022 Wyłączono przez redakcja

Amadeusz Mierzwa #mierzwastudio na wystawie „Niepodległość. Dzieła sztuki dla Ukrainy” prace prezentowane są (19-30 września 2022) w tokijskiej Galerii Midori-So.

Prezentowane tu plakaty i grafiki powstały jako sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i solidarność z twórczą społecznością Ukrainy.

Jeszcze kilka miesięcy temu wojna w Europie wydawała się tylko zagrożeniem. Dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku obnażył naiwność naszego myślenia. W pierwszych tygodniach wojny wiele krajów, w tym Polska, pomagało i przyjmowało licznych uchodźców. Oferowane były różne formy pomocy wspierające Ukrainę, głównie poprzez inicjatywy i zaangażowanie osób.

Amadeusz Mierzwa – Artworks for Ukraine – to nasz chorzowski multidyscyplinarny artysta, specjalizujący się w ilustracji, projektach i napisach na zamówienie. Od 2008 roku projektuje wydawnictwa muzyczne, grafiki odzieżowe, plakaty, murale i identyfikacje wizualne dla artystów i firm. Współpracował m.in. z Netflix, HBO, Adidas, Danone, Grupa Żywiec, Acer, Xkom.pl, Step Records, Misbhv, Djinns, Hennessy, Tattoo Konwent, Reason Clothing, Manto, Tatami Sport, Phenotype, Black Burger, Diamante, Tabasko i wiele innych.

Jego sztuka jest „zainspirowana ziarnistą surowością i szykiem miejskich subkultur”.

Niektóre inicjatywy zjednoczyły artystów, aby zademonstrować swój sprzeciw wobec wojny. Pogotowie Graficzne, platforma plakatowa skoncentrowana na kwestiach społecznych, już dzień po jej rozpoczęciu uruchomiła możliwość zamieszczania prac demonstrujących przeciwko rosyjskiej inwazji. Zarówno znani, jak i zapowiadający się artyści, m.in. Do akcji włączyli się również Ola Jasionowska, Jan Estrada Osmycki, Grupa Projektor, Adela Madej, Dominik Przerwa, Wybornie Studio, Michał Dyakowski, Paweł Pacholec, Anna Ocipińska, Przemek Kotyński, Michał Kowalewski, Mierzwa Studio. Kolejna niezależna impreza, zatytułowana „33 listy do Ukrainy”, została zainspirowana akcją „36 Dni Typu”. W tym przypadku alfabet stał się aktem solidarności – ukraińskie litery zostały zaprojektowane przez polskich i zagranicznych artystów.

Prace i inicjatywy poświęcone wspieraniu Ukrainy w walce o niepodległość są obecnie prezentowane na wystawie w galerii Midori-So w Bakuroyokoyama w Tokio. Wystawa jest organizowana przez Fundację The Spirit of Poland we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio w ramach programu Cultural Bridges.

Kurator i producent Monika Brauntsch i Ewelina Skowrońska. (Projekt jest finansowany z wieloletniego programu NIEZALEŻNI 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Mosty Kulturowe”)

żródło: spiritofpoland.pl, instagram, Facebook

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest